Projekt klimatyczny dla szkół

Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” zaprasza grupy szkolne do udziału w projekcie pn. „Przyroda łagodzi zmiany klimatu – program aktywnej edukacji o wpływie zmian klimatu na bioróżnorodność i otoczenie człowieka”

Projekt skierowany jest do uczniów klas V – VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich z regionu Legnicy, Lubina Jawora, Złotoryi, Wrocławia.
Jego celem jest pokazanie jak przyroda reaguje na zmiany klimatu oraz zachęcenie do działań w najbliższym otoczeniu szkoły.

W ramach projektu uczniowie biorą udział w zajęciach terenowych prowadzonych w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym Chełmy oraz w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy.
Planują również przy pomocy naszych edukatorów małe projekty, które mogą być dobrym przykładem łagodzenia zmian klimatu np.: posadzenie drzew, krzewów rodzimych odpornych na susze, założenie rabaty ziołowej, założenie zielonej ściany, gromadzenie wód deszczowych przy szkole lub w okolicy. Te działania powinny być związane z prowadzonymi obserwacjami w terenie.

Grupy szkolne otrzymują materiały edukacyjne, możliwość dojazdu i wdrożenia małego projektu, opiekę edukatorów.
O przyjęciu zgłoszenia szkoły do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej o projekcie: kontakt Anna Valis Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.76 86 294 30

W jakich zajęciach mogą wziąć udział uczniowie ?

Warsztaty terenowe

Prowadzone są przez edukatorów w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym Chełmy oraz w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy.
Są to jednodniowe ( min.4 - 5 godzinne ) zajęcia w terenie poświęcone takim zagadnieniom jak wpływ zmian klimatu na środowisko wodne, środowisko leśne, siedliska i gatunki, które są wskaźnikami zmian klimatu.

Uczniowie pod opieką edukatorów prowadzą obserwacje siedlisk i gatunków oraz uczestniczą w zabawach edukacyjnych.

Grupy otrzymują materiały edukacyjne poświęcone tym zagadnieniom.
Zakwalifikowane grupy do udziału w projekcie mogą otrzymać dofinansowanie kosztów dojazdu w kwocie do 600 zł brutto.

Małe projekty

Grupy, które uczestniczyły w zajęciach terenowych i zainteresowane kontynuacją działań mogą przy pomocy naszych edukatorów zaplanować realizację małych projektów łagodzących skutki zmian klimatu np.: posadzenie drzew, krzewów rodzimych odpornych na susze, założenie rabaty ziołowej, ogródka przyszkolnego, założenie zielonej ściany, sadzawki na wody deszczowe, gromadzenie wód deszczowych w pojemniku itd. Projekt może być zlokalizowany przy szkole lub w okolicy.

Ważnym elementem małego projektu będzie prowadzenie prostych badań lub obserwacji dokonywanych na terenie realizacji projektu lub w okolicy szkoły np.: obserwacja owadów na utworzonym siedlisku, obserwacja zmian pogodowych, badanie czystości wody na terenie cieku czy zbiornika wodnego, badanie stanu czystości powietrza w oparciu o skalę porostową. To tylko niektóre przykłady, liczymy na pomysłowość grup szkolnych. Nasi edukatorzy będą wspierać wymyślenie i zaplanowanie działań małego projektu, będą również wspierać jego realizację – przeprowadza warsztat na początku projektu oraz w trakcie.
Czas trwania projektu – od 3 - 5 miesięcy. Grupa może otrzymać środki finansowe na zakup niezbędnych materiałów potrzebnych do wykonania projektu w kwocie do 1 800 zł brutto.

Konkurs na małe formy elektroniczne poświęcone zmianom klimatu

Grupy które wezmą udział w projekcie „Przyroda łagodzi zmiany klimatu będą mogły przygotować prezentacje multimedialne lub krótkie filmiki dotyczące warsztatów w terenie lub realizacji małych projektów.
Prezentacja Power point – od 12 – 24 slajdów ( krótkie opisy + zdjęcia), filmik – nakręcony komórką czas trwania – 3 min.
Jedna grupa zgłoszona do projektu może przekazać tylko jeden materiał.
Najlepsze materiały otrzymają nagrody w aparaty fotograficzne i książki przyrodnicze.

„Przyroda łagodzi zmiany klimatu – program aktywnej edukacji o wpływie zmian klimatu na bioróżnorodność i otoczenie człowieka”, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej